اهمیت خانواده

اهمیت خانواده

اهمیت خانواده

خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می‌گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اولین تأثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است و حتی تأثیرپذیری فرد از سایر محیطها می‌تواند نشأت گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده ، اخلاق ، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد.

عواملی چون شخصیت والدین ، سلامت روانی و جسمانی آنها ، شیوه‌های تربیتی اعمال شده در داخل خانواده ، شغل و تحصیلات والدین به وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده ، محل سکونت خانواده ، حجم و جمعیت خانواده ، روابط اجتماعی خانواده و بی‌نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند، شخصیت فرزند ، سلامت روانی و جسمانی او ، آینده شغلی ، تحصیلی ، اقتصادی ، سازگاری اجتماعی و فرهنگی ، تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اهمیت خانواده برابر با سلامت خانواده

انحرافات خانواده ، عدم سلامت روانی خانواده ، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از لحاظ تأثیری که روی اعضاء خود دارد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. افراد پرورش یافته در خانواده وارد اجتماع می‌شوند و ویژگیهای سالم یا ناسالم خود را که در خانواده دریافت کرده وارد اجتماع می‌کنند. از این لحاظ سلامت یک جامعه به سلامت خانواده‌های آن وابسته است.

تأمین نیازهای اولیه :
حدس زدن این موضوع دشوار نیست چون خانواده‌ی شما اولین نهادی بود که نیازهای اولیه شما را تأمین کرد تا شما به محض این که به این دنیا آمدید زنده بمانید. وقتی شما در این دنیا قدم گذاشتید، ناتوان بودید از این که خودتان زنده بمانید. خانواده‌تان به شما اطمینان داد که حفاظت می‌شوید و مهم‌تر این که به شما عشق ورزیدند. عشق و محبت تنها منبع شادی است و خانواده منبع بی‌نهایت عشق و محبت است. یک محیط ایمن و آرام برای هر بچه‌ای حیاتی و ضروری است تا رشد کند و یک فرد مستقل و با ذهن سالم شود. یک خانواده‌ی آرام و فهیم مطمئن می‌شود که کودک به روش درست پرورش می‌یابد و بزرگ می‌شود.

القای ارزش‌ها و هویت :
چیزی که از خانواده‌ی خود یاد می‌گیرید سیستم ارزشی شما می‌شود و ادراک و تصورات‌تان و پایه‌ی اعمال شما را شکل می‌دهد. اگر چه آن وحی منزل نیست، اما با بودن آنچه که آنها هستند، والدین‌تان برای شما این امر را آسان می‌سازند که شما نیز می‌توانید آن کار را انجام دهید. گفته می‌شود که بچه‌ی دکتر نسبت به بقیه شانس‌های بیشتری دارد تا دکتر شود.
به معنای واقعی، فرد با اعمالش شناخته می‌شود. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که اعمال‌تان همیشه ارزش‌های اولیه‌ای را که شما از خانواده‌ی خود کسب کرده‌اید را تأیید و تصدیق می‌کنند. در یک بررسی از ۱۵۰۰ بچه‌ی‌ مدرسه‌ای پرسیده شد که “فکر می‌کنید چه چیزی باعث می‌شود یک خانواده شاد بشود؟” برخی جواب دادند که اسباب بازی‌ها، ماشین‌ها، دستگاه‌های تلویزیون، خانه‌های خیالی و یا دنیای دیزنی باعث می‌شود یک خانواده شاد شود. اکثر کودکان گفتند که یک خانواده‌ی شاد خانواده‌ای است که کارها را با هم دیگر انجام می‌دهد و در اصل اعضای خانواده از لحظاتی که با هم دیگر سپری می‌کنند لذت می‌برند.
شما وقتی انتظار یک آغوش را دارید و یا در لحظات اندوه و گرفتاری به حمایت و دلگرمی نیاز دارید راه خانواده‌ی خود را در پیش می‌گیرید. افراد در خانواده‌های قوی و محکم در اصل از خوب ماندن هم دیگر مراقبت می‌کنند و در مورد یک دیگر احساس خوبی دارند.
زندگی در خانواده می‌تواند موجب لذت خیلی زیاد و یا درد آزار دهنده‌ای برای ما بشود؛ بسته به این که روابط فردی خوب در خانواده چگونه هستند. یک ازدواج و خانواده سالم می‌تواند منبع با ارزشی برای کمک به ما باشد تا مشکلات و دشواری‌هایی را که زندگی برای ما ایجاد می‌کند تحمل بکنیم. عملکرد بد و یا روابط ناسالم می‌توانند مشکلات وحشتناکی را ایجاد کنند که حتی از نسلی به نسل دیگر ادامه داشته باشند.

آموزش و تعلیم به شما :
خانواده‌ی شما محیط مناسبی برایتان خلق می‌کند که شما در آن یاد می‌گیرید از توانایی‌های خود استفاده بکنید، شما اولین کلمات خود را یاد می‌گیرید و درک می‌کنید و با دنیای فیزیکی سازگار می‌شوید. این مکانی است که شما در آن یاد می‌گیرید چگونه یک خانواده کار می‌کند؛ با مشاهده این که چگونه والدین، پدر بزرگ‌ها، مادر بزرگ‌ها، خواهران و برادرانتان و بقیه اعضای خانواده با یکدیگر تعامل دارند.
با گذر زمان، شما بالغ می‌شوید و شروع می‌کنید به مشاهده و یادگیری این که چگونه با افراد دیگری به غیر از خانواده‌ی خود تعامل داشته باشید و درک می‌کنید که چگونه اعضای خانواده‌ی شما با افراد دیگر تعامل برقرار می‌نمایند. در این نقطه از زندگی شما است که شما یاد می‌گیرید ارتباط سالم چه معنی‌ای دارد و چگونه باعث می‌شود که یک رابطه دوام پیدا کند. شما هم چنین درک می‌کنید که چگونه همانند خانواده با فراز و نشیب‌های زندگی سازگار شوید. متعاقباً خانواده به عنوان یک پناهگاه عاطفی برای فرد در طول بحران‌های فردی و شخصی عمل می‌کند.
گردآوری: سبک زندگی

منابع:

راسخون

دانشنامه رشد

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *