بیست و چهار عادت بسیار مفید روزانه!

بیست و چهار عادت بسیار مفید روزانه!

بیست و چهار عادت بسیار مفید روزانه!

“اول ما عاد‌‌ت‌هایمان را می‌سازیم و بعد عادت‌هایمان ما را می‌سازند.” جان دارایدن
شاید اطلاعات زیادی دربارهی عادتها و عادت کردن داشته باشید. هر روز انجام دادن کارهایی که دوست داریم راه بسیار خوبی برای ایجاد عادتهایی است که می‌خواهیم داشته باشیم. همین است که من لیستی ترتیب داده‌ام از ۲۴ عادت که فکر می‌کنم ارزش داشته باشد هر روز آنها را تکرار کنیم.
نکته: این عادت‌ها را به سه دسته تقسیم کردهام: صبح، طول روز و شب هر چند بعضی از این عاد‌ت‌ها را می‌توان صرفا به شکل‌های دیگری دسته بندی کرد.

صبح

۱٫ صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید.

من طرفدار پروپاقرص صحرخیزی هستم. عاشق بیدار شدن سر ساعت ۵ صبح و وقت گذاشتن برای خودم. بعدش هم می‌روم سرکار. مقاله‌هایی نیز در این باره نوشته‌ام. و پیشنهادهایی داده‌ام.

۲٫ هر روز ورزش کنید.

وقتی با خودم قرار گذاشتم هفتهای چهار بار ورزش کنم فهمیدم این که به خودم بگویم بجای امروز فردا ورزش میکنم کار بسیار راحتتری است. همین انتظار که باید هر روز ورزش کنم تبدیل شد به بهانهای برای اصلا ورزش نکردن وتا به امروز مرا از فواید این عادت بسیار مفید محروم کرده است.

۳٫ اهدافتان را مرور کنید یا (بهتر است که) آن‌ها را باز نویسی کنید.

هر روز سعی کردم خودم را به اهدافم نزدیک‌تر کنم، اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. روزم را با مرور یا بازنویسی اهدافم شروع می‌کنم تا در طول روز آگاهی و هوشیاری بیشتری نسبت به آن‌ها داشته باشم. همانطور که شرما می‌گوید:
“با هوشیاری بیشتر می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید و وقتی تصمیمات بهتری گرفتید، نتایج بهتری بدست می‌آورید.”

۴٫ مطالب انگیزه دهنده را برای مطالعه یا گوش کردن انتخاب کنید:

صبح که آمد یک روز پر از توانایی و امکان پیش روی شماست. با خواندن و گوش کردن به مطالب انگیزه دهنده به خودم انگیزه میدهم که بهترین عملکردم را نشان بدهم. اگر کمتر فرصت مطالعه دارید می‌توانید به کتاب‌های صوتی بسیاری که در این زمینه موجودند گوش بدهید.

۵٫ از قبل روزتان را تصور کنید.

دوست دارم چشم‌هایم را چند دقیقه‌ای ببندم و هر چه را دوست دارم فردا برایم پیش بیاید از قبل تصور کنم. واقعا شگفت‌آور است که با همین کار ساده در روز بعد به بسیاری از خواسته‌هایم می‌رسم.

۶٫ لیست “کارهایی که باید انجام بدهم” را درست کنید.

معمولا ترجیح می‌دهم در نوشته‌های روزانه‌ام لیستی هم از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام بدهم درست کنم. وقتی که آنها را انجام دادم رویشان خط می‌کشم. بسیار ساده، اما بسیار موثر. حتما امتحان کنید.

۷٫ نگاهی به تیترهای اخبار بیندازید.

بنظرم بسیار مهم است که بدانیم در جامعه اطرافمان و در دنیا چه اتفاقاتی در حال وقوع است. اگر فرصتش را ندارید لااقل داستان‌های اصلی روز را بدانید، چرا که اگر غیر از این باشد ممکن است در طول روز احساس کنید از مکالمه‌هایی که در اطرافتان شکل می‌گیرد جایی ندارید. با همه‌‌ی اینها باید این را هم بگویم که بیشتر اخبار منفی هستند و سعی می‌کنم زمان زیادی برای این‌ کار نگذارم مگر این که ماجرای مهمی باشد.

۸٫ ایجاد وبلاگ.

ایجاد وبلاگ فواید زیادی دارد. از جمله اینکه به شما کمک می‌کند خلاق باشید، دوستان جدید پیدا کنید، و حتی شما را با راهی برای درآمد زایی آشنا می‌کند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنم وبلاگی برای خودتان دست و پا کنید!

۹٫ برای ظاهرتان وقت بگذارید و آراسته باشید.

این یکی از واقعیت‌های زندگی است که دیگران براساس ظاهرمان دباره‌ی ما قضاوت می‌کنند. هر روز صبح چند دقیقه‌ای وقت صرف می‌کنم تا مطمئن شوم با بهترین ظاهر ممکن پا به دنیای بیرون می‌گذارم.

طول روز

۱۰٫ لبخند فراموش نشود

مطمئنا چیزهای بسیاری دربارهی لبخند زدن و فواید آن شنیده‌اید اما ممکن است به آن عمل نکنید. سعی می‌کنم در طول روز لبخند بر لبانم باشد. به تجربه فهمیده‌ام که نه تنها خود من را شادتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود دیگران هم به من لبخند بزنند و همین لبخند سر حرف را با کسانی که هیچ وقت با آنها همصحبت نشده‌ام باز می‌کند.

۱۱٫ کارهای ضروری را در اولویت قرار بدهید.

سعی می‌کنم نگذارم کنترل روزم بدست کارهایی بیفتد که ضروری هستند اما نه لزوما مهم. این که عادت کنیم کارهای ضروری را در اولویت قرار بدهیم یعنی منظم باشیم و طوری زندگی‌مان را مدیریت کنیم که کارهایی که بیشترین اولویت را دارند اول انجام بشوند.

۱۲٫ کمتر قول بدهیم و بهتر عمل کنیم.

در زندگی شغلیم سعی میکنم برای پروژه‌ها بیش از حد معول تلاش کنم، مخصوصا به جزییاتی اهمیت می‌دهم که بقیه حتی متوجه آن نمی‌شوند چه رسد که به آن توجه کنند. برای خودم موعدهای معقولی مقرر می‌کنم و، هر وقت امکان داشت، سعی می‌کنم کارهایم را زودتر از موعد به پایان برسانم.

۱۳٫ کنشگرا باشید

وقتی می‌گویم کنشگرا باشید یعنی ابتکار عمل داشته باشید و مسئولیت اتفاقاتی که می‌افتند را به عهده بگیرید. هر وقت می‌خواهم کاری را انجام بدهم، از خودم می‌پرسم: ” چه کار می‌توانم بکنم که این کار انجام بشود؟” و خودم دست به کار می‌شوم.

۱۴٫ میان وعدههای مفید میل کنید

من چیپس، آبنیات و شکلات را با میوه، سبزیجات (هویج و کلم که از جویدن آن‌ها واقعا لذت می‌برم) و مغزها جایگزین می‌کنم.

۱۵٫ با طبیعت آشتی کنید.

شما بهتر از من می‌دانید که پرسه زدن در طبیعت زیبای خدا چقدر برای احساس سلامتی کردن مفید است. در روزهایی که سر کار هستم دوست دارم در ساعت ناهار بیرون بروم و قدمی بزنم.

۱۶٫ با دوستانتان در تماس باشید.

سعی می‌کنم هر روز ایمیلی یا پیامکی کوتاه به یکی از دوستانم بفرستم. وقت‌هایی که سرم شلوغ است این بهترین راه برای حفظ رابطه و در تماس بودن با دوستان است.

۱۷٫ پس انداز کنید.

حد اقل ۱۰% از حقوق ماهیانهام را پس انداز میکنم. یکی از بهترین راهها برای پس انداز پول این است که روزانه مقداری کنار بگذارید با به کار گرفتن عامل اسپرسو( latte factor) پس انداز این مقدار پول کار راحتی است.
به این ترتیب که اگر روزانه ۳۵۰۰ تومانی را که بطور مثال صرف خرید یک فنجان اسپرسو می‌کنید پس انداز کنید، در هفته ۲۴۵۰۰ تومان، در ماه ۱۰۵۰۰۰تومان، در سال ۱۲۷۷۵۰۰ و در یک دهه تومان ۱۲۷۷۵۰۰۰ پس انداز کرده‌اید. شاید اهل اسپرسو نباشید اما اهل قهوه و کافی‌میکس که هستید، یا سیگار، آدامس، روزنامه، فست فود، آب معدنی و یا هر چیز دیگر. حساب کنید با همین پس انداز کوچک با این که چیزی از دست نمی‌دهید چقدر بدست می‌آورید؟

بعدازظهر و شب

۱۸٫ در کنار خانواده باشید.

به اعتقاد من این که بیشتر بعدازظهرها را با خانواده بگذرانید اهمیت زیادی دارد. به وقتی که با خانواده می‌گذرانید هم از لحاظ کمیت و هم از لحاظ کیفیت اهمیت بدهید.

۱۹٫ برای خودتان وقت بگذارید.

من همچنین اعتقاد دارم که بسیار مهم است هر روز وقت کمی هم شده برای خودم بگذارم. به این ترتیب می‌توانم کارهایی که دوست دارم را انجام بدهم. مثل: مطالعه کردن، نوشتن، مدیتیشن، یوگا، نواختن موسیقی و یا رفتن به باشگاه.

۲۰٫ اطرافتان را مرتب کنید.

خانه ی بهم ریخته مساوی است با ذهن بهم ریخته و افکار درهم و برهم. بهترین راه برای این که بدانم دور و برم چه خبر است این است که هر روز اطرافم را مرتب کنم.

۲۱٫ روز را به پایان برسانید.

من سعی می‌کنم معمولا رایانه و تلویزیون را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب خاموش کنم و بگذارم مغزم پس از یک روز تلاش و دوندگی کمی استراحت کند. وقتی این کار را می‌کنم خواب بسیار راحت‌تری دارم.

۲۲٫ روزی که گذشت را مرور کنید.

بنظرم این بهترین راه است که در طول روزهای آینده بیشتر به تصمیماتی که می‌گیرم توجه کنم. آیا به اهدافم نزدیکتر شده‌ام؟ آیا به همه‌ی کارهای لیست “کارهایی که باید انجام بدهم” رسیده‌ام؟ آیا روزم همانطور که برنامه‌ریزی کرده بودم پیش رفت؟ اگر نه، چرا نه؟

۲۳٫ دوستت دارم را به زبان بیاورید.

فقط به اینکه اعضای خانواده‌تان می‌دانند دوستشان دارید اکتفا نکنید. من این کلمات را حد اقل روزی یکبار به اعضای خانواده‌ام میگویم: دوستت دارم. کار سختی نیست! امتحان کنید!

۲۴٫ به موقع بخوابید.

اولین عادتی که در این لیست می‌بینید (زودتر از خواب برخواستن) با به موقع به خواب رفتن و به اندازه خوابیدن و در یک کلام تنظیم خواب محقق می‌شود.
شاد باشید

منبع:راسخون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *