پایه و اساس دشمن شناسی به زبان ساده!

پایه و اساس دشمن شناسی به زبان ساده!

بسم الله

دشمن شناسی واژه ایست که کمابیش آنرا میشنویم و میبینیم اما اساسا واژه دشمن شناسی یعنی چه و فایده نهایی دشمن شناسی در چیست؟!

بیایید دشمن را محدود نکنیم

در واقع هرکس یا گروهی که بواسطه یک بنیه فکری و یک تفکر شکل گرفتاه، مخالف افکار و اهداف ماست در واقع دشمن ماست. پس با بیان این نکته افرادی که گول خورده اند یا در برخی از موارد مخالف افکار ما هستند از دایره خارج میشوند و به آنها دشمن گفته نمیشود.

حساسیت باید داشت ولی وسواسیت نه!

دشمن شناسی یک بحث است و توهم دشمن پنداری یک بحث دیگر، این که ما بگوییم همه زمین و رمان دشمن ماست و برای آن دلیل تراشی کنیم این کاری بی منطق و بی جاست و ما را از هدف و دشمن اصلی دور نگه می دارد. از طرف دیگر ساده لوحانه برخورد کردن با وقایع پیرامون و خوش خیالی نسبت به همه انسان را به شدت زمین می زند چراکه چنین انسانی اصلا قدرت تشخصی دشمن از غیر دشمن را ندارد، چه رسد به دشمن شناسی!

دید باز داشته باشیم

با توجه به اینکه دشمن، دشمن است و می تواند هرجایی موضع گرفته باشد و از هر سویی حمله کند، باید حواسمان به همه جا باشد. برای این منظور باید نگاهی باز داشته باشیم، به اصلاح اوج نگاه مان نوک بینیمان نباشد. شخصی که تا نوک بینیش غایت نگاه اوست اصلا نمی تواند دشمن را ببیند چه رسد به اینکه آنرا بشناسد! در واقع باید به مساول مختلف اشراف لازم و کافی را داشت تا بتوان دشمن و افکار پلیدانه او را اشکار کرد.

دشمن، دشمنی می کند و دشمن ماست!

این را باور کنیم! بعضی ها دشمن را میبینند و میشناسند اما باور نمی کنند که دشمن، دشمنی می کند و قصد براندازی آنها را دارد، مدام به هر بهانه ای می زننند تا خویش را گول زده و بگویند نه بابا! نیستش خیر بود! اینطور آدم ها رویکردشان به منافقان شبیه تر است تا موافقان یا دشمنان!

وقتی که ما دشمن را آنگونه که هست، نه کمتر و نه بیشتر شناختیم، از دو حالت زمانی خارج نیست، یا پیش از حمله ی دشمن وی را شناختیم که چقدر عالی! در صورت وجود علم و آگاهی میتوان حمله دشمن را خنثی کرد و حتی از آن یک فرصت خوب ساخت! اگ هم پس از حمله ی دشمن وی را شناختیم که خب ضربه را خورده ایم، اما لااقل به فکر راه چاره برای حل خرابی های به بار آمده میکنیم و برای حمله بعدی دشمن واکسینه خواهیم شد.

شب نویس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *