توصیه «مرحوم نخودکی» برای رفع کینه

توصیه «مرحوم نخودکی» برای رفع کینه

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت: با حلم و بردباری در برابر رفتار زشت برخی از افراد می‌توان در رفع کینه‌ قدم برداشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم سراج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌ مطلب اظهار کرد:  از حاج آقا مجتهدی رحمه الله نقل شده: آقای آخوند از آقای نخودکی اصفهانی که از عارفان و بزرگان بودند، خواستند که او را موعظه کند. آقای نخودکی فرمودند: مرنج و مرنجان. آقای آخوند گفت ما می‌توانیم دیگران را نرنجانیم ولی چگونه می‌شود از رفتار سایرین نرنجیم؟ مثلا وقتی بفهمم کسی مرا غیبت کرده یا فحش داده چطور نباید برنجم؟ آقای نخودکی می‌گویند علاج آن است که خودت را کسی ندانی. اگر خودت را کسی ندانستی دیگر نمی‌رنجی.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن تاکید کرد: ما اگر می‌خواهیم کینه‌ها از بین برود باید روش‌های اخلاقی که مد نظر اسلام است را در پیش بگیریم. نباید در مقابل سخن‌های دیگران برنجیم. این رنجش خاطر سبب می‌شود که انسان زمینه انتقام گیری را در خود فراهم کند.

سراج گفت: تمام گرفتاری‌های ما از اینجا نشات می‌گیرد که خود را کسی می‌بینیم. اگر خود را کسی نبینیم در برابر گفتار و رفتارهای زشت سایرین کمتر می‌رنجیم و کینه به دل می‌گیریم.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: با پیش گرفتن این روش راحت‌تر می‌توانیم در برابر زشتی برخی از اخلاق‌ها بایستیم و این روش یک روش مناسب برای کنترل رفتار خودمان است.

 

منبع:تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *