درست خوابیدن در اسلام

درست خوابیدن در اسلام

امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که زمانی که شخص روی یک پهلو می خوابد، به دلیل وارد آمدن فشار به یک قسمت از بدن، گردش خون در لایه های سطحی پوست مختل می گردد. در نتیجه، اکسیژن در این بافت ها از بین رفته و گاز کربنیک زیاد می شود. حرکت در خواب (غلتیدن) برای رفع این مسمویت از بدن است. این امر برای مسلمانان تازگی ندارد؛ زیرا قرآن کریم آمده است که خداوند اصحاب کهف را از این دنده به آن دنده و از راست به چپ می گرداند:

«و ما آنان را به دست راست و دست چپ می گردانیدیم»  سوره مبارکه کهف، آیه ۷

بعد از هزار و چهارصد سال که دین مقدس اسلام، رو به قبله خوابیدن را مستحب دانشته است، یکی از دانشمندان می گوید: «اگر می خواهید آهن بدن شما منظم باشد و در نتیجه سالم باشید و به عوارض قلبی دچار نشوید، به سوی قبله، یعنی در جریان مغناطیس زمین بخوابید؛ که در غیر این صورت، آهن در دیواره رگ ها رسوب کرده و آهن بدن کم می شود و گرفتگی رگ ها و عوارض قلبی پدید می آید. همچنین به کبد که قسمت کننده آهن بدن است، لطمه شدید وارد می آید.»

اعجاز خوراکی ها، دکتر جزایری

امام صادق(ع) می فرمایند: «کسی را که می بینید به رو خوابیده(دَمَر خوابیده) او را بیدار کنید. (به او تذکر دهید که درست بخوابد)»

من لا یحضره الفقیه، ترجمه غفاری، جلد ۲، ص۲۰۸

پیامبر اعظم(ص) در سفارشی به امیرالمومنان، علی بن ابی طالب(ع) می فرمایند:«ای علی! خوابیدن بر چهارگونه است: خواب پیامبران که بر پشت می خوابند، خواب مومنان بر پهلوی راست، خواب کافران و منافقان بر پهلوی چپ، و خواب شیاطین که بر رویشان(دَمَر) میخوابند»

الفقیه، جلد ۴، ص۳۶۵

حضرت علی(ع) هم م یفرمایند: «خوابیدن بر چهار قسمم است: پیامبران بر پشت دراز کشیده و می خوابند، در حالی که چشمهایشان برای دریافت وحی پروردگار نمی خواید. مومن رو به قبله و بر پهلوی راست می خوابد. پادشاهان و فرزندانشان برای گوارایی غذا، بر پهلوی چپ می خوابند و ابلیس، برادرانش، دیوانگان و آسیب دیدگان عقلی، بر روی شکمشان می خوابند.»

عیون الاخبارالرضا(ع)،ج۱،ص۲۴۶و۲۴۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *