عجایب ۵ گانه معراج

عجایب ۵ گانه معراج

عجایب ۵ گانه معراج

معراج پیامبر(صلوات الله علیه) پرچم و عَلَم انسانیت بر قله معنویّت و شرافت است که توسط گل سرسبد خلقت، و مهربانیِ اهل عالم و اسوه ی بندگی خدا انجام شد.
معراج رسول اکرم(صلوات الله علیه) نشان داد که یک انسان کامل می تواند مورد دعوت خدای متعال باشد و اهل آسمان همه در برابر او به کرنش و تواضع، عظمت او را ستایش کنند.
در این سفر روحانی و جسمانی که مقصد آن، بالاترین درجه ی ممکن بود و در آن خداوند متعال بعضی از نشانه های عظمت خود را به دیده ی آخرین پیامبرش نشاند، همه ی اهل آسمان جواب سؤال خود را دریافتند.
همان سؤالی که در ابتدای خلقت انسان پرسیدند: « قَالُواْ أَ تجعَلُ فِیهَا مَن یُفْسِدُ فِیهَا وَ یَسْفِکُ الدِّمَاء[بقره/۳۰] فرشتگان گفتند: «پروردگارا!» آیا کسى را در آن قرار مى‏دهى که فساد و خونریزى کند؟!»؛ آری! انسان می تواند با بندگی به درجه ای برسد که آسمانیان انگشت تعجّب به دهان بگیرند. چرا که گمان نمی کردند که این انسان با قابلیت فساد و خونریزی به جایی برسد که پرچم هدایت به دین خدا را در بین انسان هایی که از جنس خود او هستند برافراشته نماید و مورد دعوت خدای متعال واقع شود تا از روی زمین که پست ترین مکان هاست به عروجی برسد که دست ملائکه ی مقرّب هم از آن درجات کوتاه و دور است.
همه ی این درجات به سبب مهربانی و دلسوزی و اخلاق صف ناشدنی پیامبراعظم (صلوات الله علیه) [۱] برای هدایت و رشد انسان ها بود؛ به اندازه ای که خداوند او را متذکّر می شود که ما این قرآن را برای این بر تو نازل نکردیم تا خود را به مشقّت بیاندازی![۲]

چرا عجیب ترین سفر؟
۱- سرعت مسافرت:
در طی چند ساعت پیامبر اکرم (صلوات الله علیه ) از مکه به بیت المقدس و سپس به آسمان ها عروج کرد.[۳]
۲- شبانه بودن
سفر های مهم و پیچیده در روز انجام می شوند امّا این سفر با همه ی اهمّیت و پیچیدگی در شب اتّفاق افتاد.[۴]
۳- وسیله نقلیه ی عجیب
حضرت بر روی وسیله ای مخصوص به نام بُراق که از طرف خداوند مهیّا شده بود سوار شدند و به این سفر رفتند. «قَالُوا سُلَیْمَانُ خَیْرٌ مِنْکَ قَالَ وَ لِمَ ذَاکَ؟ قَالُوا لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ سَخَّرَ لَهُ الشَّیَاطِینَ وَ الْإِنْسَ وَ الْجِنَّ وَ الطَّیْرَ وَ الرِّیَاحَ وَ السِّبَاعَ فَقَالَ النَّبِیُّ ص فَقَدْ سَخَّرَ اللَّهُ لِیَ الْبُرَاقَ وَ هُوَ خَیْرٌ مِنَ الدُّنْیَا بِحَذَافِیرِهَا»[۵]
گفتند: سلیمان از تو بهتر و برتر بود. فرمود: در چه فضیلت؟ گفتند: زیرا خداوند با عزّت و جلال تمام شیاطین و انس و جنّ و پرندگان و بادها و حیوانات وحشى را گوش بفرمان و مسخّر او ساخته بود.رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: خداوند نیز براق را مسخّر من ساخت و آن عطا از همه دنیا بهتر و بالاتر است، و آن مرکبى از مراکب بهشت است‏.
۴- مقصد عجیب
رؤیت آسمان ها و قرب الهی مقصد این مسافرت است  [۶] که انسان ها امروزه با این همه تلاش برای رسیدن به این مقصد تنها توانسته اند با پیشرفته ترین وسایل امروزی به نزدیکترین اجرام آسمانی به زمین دسترسی مختصری داشته باشند.
۵- دلیل سفر
عبودیت و بندگی که اشرف مخلوقات، نسبت به خالق بی همتا داشت باعث شد تا خداوند او را به این میهمانی عجیب و ملکوتی به طور اختصاصی دعوت کند.[۷]
پی نوشت ها :
[۱] سوره قلم – آیه ۴
[۲]سوره طه – آیه ۲
[۳]و[۴] سوره اسراء- آیه۱
[۵] الإحتجاج على أهل اللجاج، ج‏۱، ص۴۹
[۶]سوره اسراء، آیه ی۱
[۷] همان
منبع:رهپویان قرآن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *