محلی ناامن برای جوانان

محلی ناامن برای جوانان

محلی ناامن برای جوانان

کشور ما کشوری جوان است. جوانان این مرز و بوم با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلفی رشد کرده اند و وارد جامعه شده اند. با ورود جوانان به جامعه خواسته ها و تمایلات آنان به تفریحات و نحوه گذراندن اوقات فراغت نمود پیدا می کند. سالم بودن و به دور از خطرات جسمی و روحی این تفریحات، از جمله دغدغه های والدین و مسوولان متولی این امر در جامعه است.
در گذشته های دور قهوه خانه ها مکانی برای نوشیدن چای، صرف صبحانه، ناهار و شام بوده است که صاحب قهوه خانه برای جذب بیشتر مشتری، سرگرمی هایی چون نقالی، مدیحه سرایی، مشاعره و …. تهیه و تدارک می دیدند. با تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه، به مرور ماهیت قهوه خانه ها و نحوه استفاده از آن نیز تغییراتی داشته است تا حدی که در برخی موارد به مکانی برای تجمع بزهکاران، معتادان و افراد خلافکار جامعه تبدیل شد. ضمن ورود این افراد به این اماکن، روابط نامناسب اجتماعی شکل گرفت و ناهنجاری های اجتماعی نیز به راحتی قابل نشر بود.

از طرفی دیگر ورود و تردد جوانان به این قهوه خانه ها از دیگر معضلات جامعه محسوب می شد که نگرانی هایی برای مسوولان و والدین در پیش داشت که طی آن به منظور مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفظ سلامت عمومی، در سال ۱۳۸۵ قانونی توسط ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات تهیه و تحت عنوان “قانون جامعه کنترل و مبارزه ملی با دخانیات” به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که براساس آن استعمال دخانیات و قلیان در اماکن عمومی ممنوع اعلام شد. کلیه قهوه خانه ها در سراسر کشور نیز  موظف به اجرای آن شدند.

با این وجود همچنان قهوه خانه ها به صورت علنی قلیان عرضه می شود تا جایی که یکی از جاذبه های ورود به این اماکن عرضه قلیان است.
متاسفانه مصرف قلیان در جامعه کنونی یک نوع کلاس و پرستیژ اجتماعی است که در میان جوانان رواج پیدا کرده است و مصرف آن از فضای قهوه خانه به پارک ها مراکز تفریحی، کوه، جنگل و … سرایت کرده است. استعمال قلیان می تواند انگیزه و منشا ورود یک جوان به قهوه خانه باشد تا به زعم خود مدتی از اوقات فراغت و بیکاری را با تفریحی ناسالم طی کند.
ورود به قهوه خانه می تواند محلی برای  شکار جوانان در دام اعتیاد و سایر بزهکاری های اجتماعی باشد. جوانی که در محیط امن و سالم خانواده رشد کرده و بالنده شده است، یک باره وارد محیطی می شود که هیچ آشنایی قبلی با آن نداشته و ابزار مبارزه با آن را نیز نمی داند بنابراین با ساده لوحی و ضمیر پاک خود ممکن است به راحتی جذب باندها و مراکز فساد شود و یا در ساده ترین حالت، با برخوردهای نامناسب اجتماعی، الفاظ رکیک و … مواجه شود که این خود می تواند در روح و روان، روابط خانوادگی و محیط اجتماعی وی تاثیر بسیار بدی بگذارد.
در چنین حالتی و با غرور سرشاری که در این قشر از افراد جامعه سراغ داریم، در بدو ورود جوان به هیچ عنوان تصور نمی کند که وارد فضایی شده است که ممکن است در آینده اثرات مخربی بر جسم و روح وی بگذارد و غافل از اینکه بسیاری از افراد، با زیرکی دام هایی را برای آنان پهن کرده اند و منتظر فرصت های مغتنم هستند تا به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.
گرایش جوانان به قهوه خانه ها می تواند عوامل مختلفی چون بیکاری، تجرد، صرف اوقات فراغت، احساس بزرگ بودن و بزرگ شدن، چشم و همچشمی با دوستان، بی مسوولیتی و … داشته باشد.

اما عامل این گرایش هرچه که باشد می تواند در زندگی خانوادگی و اجتماعی یک جوان اثرات مخربی بگذارد که در برخی موارد قابل جبران نیز نیست. بنابراین مسوولان امر باید در این حوزه دقت نظر بیشتری داشته باشند و نظارت قاطع تری بر عملکرد قهوه خانه ها و ورود افراد به این اماکن اعمال کنند. والدین نیز نقش مهمی در این خصوص می توانند ایفا کنند. آنها با آموزش به فرزندان و تربیت صحیح آنان می توانند از ورود دلبندان خود به این اماکن جلوگیری کنند. همچنین خانواده ها می توانند با ایجاد تفریحات سالم و حضور خودشان در کنار فرزندان از بروز معضلاتی از این دست جلوگیری کنند.
از طرفی دیگر آزاد بودن عرضه قلیان انگیزه ورود جوانان به این اماکن است بنابراین از متولیان امر خواسته می شود با جدیت بیشتر این مساله را دنبال کنند و هرچه زودتر نسبت به جمع آوری قلیان از قهوه خانه ها اقدام کنند تا شاید با این اقدام بتوان حداقل یک روزنه را که موجب بروز ناهنجاری های اجتماعی می شود، بست.
از جمله راهکار دیگر برای تبدیل این تهدید به فرصت، احیا، بازسازی و نوسازی قهوه خانه هاست. با این حرکت می توان قهوه خانه ها را محلی امن برای ورود جوانان برای طی کردن اوقات فراغت و بیکاری آنان قرار داد همچنین می توان با برنامه ریزی و ابلاغ برنامه های مختلف فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این اماکن، زمینه جذب جوانان را از طریق دیگری فراهم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *