مشاوره / بلاهایی که تارک نمازها دچارش می شوند

مشاوره / بلاهایی که تارک نمازها دچارش می شوند

بلاهایی که تارک نمازها دچارش می شوند

من همیشه در نماز خواندن کم می آورم و نمی توانم بصورت مداوم نماز بخوانم. بعضی وقت ها ترکش می کنم و بعضی وقت ها می خوانم. از این قضیه خیلی ناراحتم و در عذاب لطفا من را راهنمایی کنید که چگونه نمازهایم را بخوانم؟

برای اینکه به دستورات خداوند متعال عمل کنیم باید ابتدا شناخت خود را نسبت به خداوند و خودمان و اینکه هدف از خلقت ما در این جهان چه بوده است را بیشتر کنیم. در مورد اصول دین تحقیق کنیم و خداوند را با صفاتش بشناسیم به قدرت خداوند پی ببریم و به اینکه جهان را حکیمانه خلق کرده است و در دنیا به انسان فرصتی داده است تا توشه ای بردارد و به جهان اصلی و ابدی که جایگاه جاودانی اوست برود.

برای این که انسان سعادتمند شود، راه را توسط راهنمایان به او نشان داده است. آنچه او نیاز داشته و برای او لازم بوده برای او واجب کرده و تمام اموری که برای او مضر بوده است، برای او حرام کرده است. بنابراین وقتی انسان به تنهایی نمی تو اند راه درست را بشناسد و در این مسیر سخت قدم بردارد باید عبد خدا باشد و از او اطاعت کند.

از مهمترین واجبات الهی نماز است. نماز آنقدر آثار زیادی در سعادت دنیا و آخرت انسان دارد که ترک آن با کفر عملی برابر شده است و تا نماز پذیرفته نشود هیچ یک از اعمال خیر انسان پذیرفته نمی شود و به حساب نمی آید. اگر در این زمینه فکر کنیم و روایات نماز را بخوانیم و آگاهی داشته باشیم، دیگر نمازمان ترک نمی شود. بلکه به تدریج آنقدر لذت بخش می شود که بزرگان برای آن لحظه شماری می کردند.

در این زمینه توجه به امور ذیل مفید است:

۱- تفکر در باره ی مرگ و زود گذشتن دوران زندگى، خاطرات تلخ و شیرین و خلاصه انتهاى عمر و ورود به عالم قبر و قیامت و رسیدن عذاب هاى الهى و سرافکندگى و روسیاهى و… این فکر باید در مکانى خلوت باشد تا دل شما متأثر گردد و تا تحریک براى نماز و هر توشه اخروى گردید. در این زمینه مطالعه ی کتب معاد و سرای دیگر/ شهید دستغیب و منازل الآخره /حاج شیخ عباس قمی مفید است.

۲- باور کردن عتاب تارک نماز: وعید و عذاب هاى الهى درباره ى تارک نماز همیشه باید مدّ نظر باشد. ترک نماز و یا سبک شمردن آن، آثار و نتایج شوم فراوانى دارد؛ حضرت رسول در این باره مى فرماید: “هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا در هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا و عقوبت هنگامى که از قبر بیرون مى آید:

 الف. آنچه در دنیا به آن دچار مى شود:

۱٫ خداوند برکت را از عمر او برمى دارد. ۲٫ خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد. ۳٫ چهره خوبان از او گرفته مى شود. ۴٫ کار نیک وى دیگر پاداش نخواهد داشت. ۵٫ دعایش به اجابت نمى رسد. ۶٫ از دعاى خوبان بهره اى نخواهد برد.

ب. آنچه در هنگام مرگ به آن دچار مى شود:

۱٫ با ذلت و خوارى مى میرد. ۲٫ گرسنه از دنیا مى رود. ۳٫ تشنه مى میرد.

 ج. آنچه در قبر گریبانش را مى گیرد:

۱٫ خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد، تا او را شکنجه کند. ۲٫ قبر بر وى تنگ خواهد گرفت. ۳٫ درون قبر وى، تاریک خواهد بود.

 د. آنچه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:

۱٫ خداوند فرشته اى بر او مى گمارد، تا وى را با صورت بر زمین بکشد؛ در حالى که مردم نظاره مى کنند.  ۲٫ با وى محاسبه سختى خواهد داشت. ۳٫ هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند و تطهیرش نمى کند و عذاب دردناک و سختى در انتظار او است”. .”(مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۱۷۱ – ۱۷۲)

مطالعه کتاب هایى مثل «گناهان کبیره» اثر شهید دستغیب و راز نماز، حجت الاسلام محسن قرائتى و  پاداش هاى نمازگزاران و داستانها و حکایت هاى نماز و یکصد و چهارده نکته درباره نماز، در این باره مفید است.

۳- برگزیدن دوستان مقید به احکام الهی و نماز دوست

۴- پرهیز از گناه: گناه دل انسان را سیاه مى کند و او را نسبت به اعمال عبادى کم رغبت و گاهى بى رغبت مى کند.

۵- انس با محیط هاى معنوى: مساجد و کلاً محافل نشاط بخش معنوى، دل را به سمت عبادت و نماز مى کشاند.

۶- استقامت و پافشارى عملى بر نماز در محیط هاى ملامت گر نماز را به هیچ قیمتى ترک نکنید هر چند در محیط و موقعیتى قرار گیرید که دیگران شما را سرزنش کنند.

۷- دعا و توسل: رغبت به واجبات و ترک گناهان را هم با دعا و توسل به ائمه معصومین(ع) از خداوند تعالى بخواهید.

۸- عزم جزم: تصمیم جدى بگیرید که هیچ گاه نماز را ترک نکنید و اگر احیاناً به خاطر عذر شرعى مثل فراموشى ترک شد حتماً قضاى آن را به جا آورید.

 

منبع: مرکز مشاوره تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *