مطالبی در رابطه با صبر بر سختی و بلا و فقر

مطالبی در رابطه با صبر بر سختی و بلا و فقر

مطالبی در رابطه با صبر بر سختی و بلا و فقر

صبر در مواقع زیادی می تواند بسیار مفید باشد و حتی گاهی از اتفاقات بد با صبر کردن می توان پیشگیری کرد برای بسیاری از ما ممکن است پیش آمده باشد که در مواقعی از زندگی با سختی هایی روبرو شده باشیم

منابع مقاله
کتاب  : تفسیر و شرح صحیفه سجادیه، جلد نهم
نوشته: حضرت استاد حسین انصاریان

صبر معناى وسیع و گسترده‏اى دارد که هم صبر بر اطاعت را شامل مى‏شود، هم‏ صبر در برابر انگیزه‏هاى معصیت، و هم صبر در برابر مصایب و حوادث ناگوار و از دست دادن نیروها و سرمایه و ثمرات.
اصولًا هر انسانى بعد از این که بصیرت و شناخت واقعى نسبت به حضرت حق پیدا کرد و قدم در مسیر عمل و اطاعت گذاشت با موانع و مشکلاتى روبرو خواهد شد که اگر استقامت و صبر نداشته باشد، هرگز نمى‏تواند احقاق حق کرده و عمل صالحى انجام دهد و یا ایمان خود را حفظ کند.
و به عبارت دیگر احقاق حق، اجراى حق، اداى حق در جامعه جز با یک حرکت و تصمیم‏گیرى عمومى و استقامت در برابر موانع ممکن نیست.

بهتر است بررسى کنیم و ببینیم که تفسیر صبر چیست:

پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله تفسیر صبر را از زبان جبرئیل، چنین مى‏فرماید:

یا جَبْرَئیلُ فَما تَفْسیرُ الصَّبْرِ. قالَ: یَصْبِرُ فِى الضَّرَّاءِ کَما یَصْبِرُ فِى السَّرَّاءِ وَ فِى الْفاقَهِ کَما تَصْبِرُ فِى الْغِناءِ وَ فِى الْبَلاءِ کَما یَصْبِرُ فِى الْعافِیَهِ فَلایَشْکُو حالَهُ عِنْدَ الْمَخْلُوقِ بِما یُصیبُهُ مِنَ الْبَلاءِ. «۱»

اى جبرئیل! معناى صبر چیست؟ جبرئیل گفت: این که در سختى صبر کنى همچنان که در روزگار آسایش صبر مى‏کنى، در تهیدستى صبر کنى همچنان که در هنگام توانگرى صبر مى‏کنى در بیمارى و گرفتارى صبر کنى همچنان که در زمان سلامت و عافیت صبر مى‏کنى، آدم صبور از بلایى که به او مى‏رسد نزد مخلوق زبان به شکوه نمى‏گشاید.

آرى، شکیبایى در برابر حوادث سخت و ناگوار و طوفان‏هاى سنگین نشانه شخصیت و وسعت روح آدمى است آن چنان وسعتى که حوادث بزرگ را در خود جاى مى‏دهد و لرزان نمى‏گردد. ولى گاهى انسان به ظاهر شکیبایى مى‏کند امّا با کلمات زننده که نشانه ناسپاسى و عدم تحمل حادثه است، این شکیبایى را زشت و بدنما مى‏کند.

اما افراد با ایمان و قوى الاراده و پرظرفیت در این گونه حوادث، هرگز پیمانه صبرشان لبریز نمى‏گردد و سختى که نشانه ناسپاسى و کفران و بى‏تابى و جزع باشد به زبان جارى نمى‏سازند و این گونه صبر همان صبر جمیل است که صبر واقعى و تام و کمال و بى‏نقص مى‏باشد.

نشانه‏هاى صابر

پیامبر صلى الله علیه و آله مى‏فرماید:

انسان صابر داراى سه نشانه مى‏باشد:

عَلامَهُ الصَّابِرِ فى‏ ثَلاثٍ، اوَّلُها: انْ لایَکْسَلَ وَ الثَّانِیَهُ: انْ لایَضْجَرَ وَ الثَّالِثَهُ:

انْ لایَشْکُوَ مِنْ رَبِّهِ عَزَّوَجَلَّ لِانَّهُ اذا کَسِلَ فَقَدْ ضَیَّعَ الْحَقَّ وَ اذا ضَجِرَ لَمْ یُؤَدِّ الشُّکْرَ وَ اذا شَکا مِنْ رَبِّه‏ عَزَّوَجَلَّ فَقَدْ عَصاهُ. «۲»

نشانه‏هاى صابر سه چیز است: اول: آن که تنبلى نمى‏ورزد. دوم: آن که افسرده و دل تنگ نمى‏شود و سوم: آن که از پروردگار خود شکوه نمى‏کند؛ زیرا اگر تنبل باشد حق را فرو مى‏گذارد و اگر افسرده و دل تنگ باشد، شکر نمى‏گذارد و اگر از پروردگارش شکایت کند، معصیت او کرده باشد.

اگر انسان، صبورى را پیشه خود کرد و در برابر مشکلات و سختى‏ها استوار و مقاوم ایستاد، به عمق کلام حضرت حق که از کلام رسول الهى بیان شده، مى‏رسد و شهد و شیرینى کلام بارى تعالى را در این حدیث قدسى خواهد چشید که درباره اجر صابران این گونه بیان مى‏فرماید:

اذا وَجَّهْتُ الى‏ عَبْدٍ مِنْ عَبیدى‏ مُصیبَهً فى‏ بَدَنِه‏ اوْ مالِهِ اوْ وَلَدِه‏ ثُمَّ اسْتَقْبَلَ ذلِکَ بِصَبْرٍ جَمیلٍ اسْتَحْیَیْتُ مِنْهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ انْ انْصِبَ لَهُ میزاناً اوْ انْشُرَ لَهُ دیواناً. «۳»

هنگامى که مصیبتى متوجه یکى از بندگانم در بدن یا مال یا فرزندش مى‏کنم و او با صبر جمیل با آن مقابله مى‏کند، حیا مى‏کنم که در قیامت میزان سنجش اعمال براى او نصب کنم یا نامه عمل او را بگشایم.

صبر در کلام امام صادق علیه السلام‏

در تکمیل و توضیح و تفسیر این فراز به خلاصه فرمایش امام صادق علیه السلام به یار گرامى خود حفص بن غیاث توجه کنید که فرمود:

کسى که صبر کند، مدتى کوتاه صبر مى‏کند (و به دنبال آن پیروزى است) و کسى که بى‏تابى مى‏کند مدتى کوتاه بى‏تابى مى‏کند (و سرانجام شکست است) سپس فرمود: بر تو باد به صبر و شکیبایى در تمام کارها؛ زیرا خداوند بزرگ، محمد صلى الله علیه و آله را مبعوث کرد و به او دستور صبر و مدارا داد و فرمود:

«در مقابل آنچه آنها مى‏گویند شکیبایى کن و در صورت لزوم از آنها جدا شو. امّا نه جدا شدنى که مانع دعوت به سوى حق گردد.» «۴» و نیز فرمود:

«با استفاده از نیکى‏ها به مقابله با بدى‏ها برخیز که در این هنگام آنها که با عداوت و دشمنى دارند، همچون دوست گرم و صمیمى خواهند شد، به این مقام جز صابران و جز کسانى که بهره عظیمى از ایمان دارند، نخواهند رسید.» «۵» و سپس افزود:

پیامبر صلى الله علیه و آله صبر و شکیبایى پیشه کرد، تا این که انواع تیرهاى تهمت را به سوى او پرتاب کردند (مجنون و ساحرش خواندند و شاعرش نامیدند و در دعوى نبوت تکذیبش کردند) سینه پیامبر از سخنانشان تنگ شد، خداوند این کلام را بر او نازل کرد: «مى‏دانیم که سینه‏ات از سخنان آنها تنگ مى‏شود اما تسبیح و حمد پروردگارت را به جاى آور و از سجده کنندگان باش (که این عبادت‏ها به تو آرامش مى‏بخشد.» «۶» بار دیگر او را تکذیب و متّهم ساختند، او اندوهگین شد، خداوند این سخن را بر او نازل کرد که:

«مى‏دانیم سخنان آنها تو را غمگین مى‏کند اما بدان! هدف آنها تکذیب تو نیست، این ظالمان آیات خدا را تکذیب مى‏کنند، پیامبرانى که پیش از تو بودند آماج تکذیب قرار گرفتند، امّا شکیبایى پیشه کردند، آنها آزار شدند و صبر کردند، تا یارى ما فرا رسید.» «۷» پیامبر باز هم شکیبایى کرد تا این که آنها از حد گذراندند، نام خدا را به بدى بر زبان جارى کردند و تکذیب نمودند. پیامبر صلى الله علیه و آله عرض کرد:

خداوندا! من در مورد خودم و خاندانم و آبرویم شکیبایى کردم، امّا در برابر بدگویى به مقام مقدس تو نمى‏توانم شکیبایى کنم، باز هم خداوند او را امر به‏ صبر کرد و فرمود: «در برابر آنچه مى‏گویند شکیبا باش.» «۸» سپس مى‏افزاید:

به دنبال آن پیامبر صلى الله علیه و آله در تمام حالات و در برابر همه مشکلات شکیبا بود و همین سبب شد که خداوند او را بشارت داد که: «در خاندانش امامان و پیشوایان پیدا مى‏شوند، و این امامان را نیز توصیه به صبر کرد.» «۹» این جا بود که پیغمبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله فرمود:

الصَّبْرُ مِنَ الْایمانِ کَالرَّأْسِ مِنَ الْجَسَدِ. «۱۰»

صبر در برابر ایمان همچون سر است در مقابل تن.

و سرانجام این استقامت و صبر، سبب پیروزى او بر مشرکان شد.

[ «۴» فَبِفَضْلِکَ اللَّهُمَّ فَأَغْنِنِی وَ بِعَظَمَتِکَ فَانْعَشْنِی وَ بِسَعَتِکَ فَابْسُطْ یَدِی وَ بِمَا عِنْدَکَ فَاکْفِنِی «۵» اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ خَلِّصْنِی مِنَ الْحَسَدِ وَ احْصُرْنِی عَنِ الذُّنُوبِ وَ وَرِّعْنِی عَنِ الْمَحَارِمِ وَ لَا تُجَرِّئْنِی عَلَى الْمَعَاصِی وَ اجْعَلْ هَوَایَ عِنْدَکَ وَ رِضَایَ فِیمَا یَرِدُ عَلَیَّ مِنْکَ وَ بَارِکْ لِی فِیمَا رَزَقْتَنِی وَ فِیمَا خَوَّلْتَنِی وَ فِیمَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَیَّ «۶» وَ اجْعَلْنِی فِی کُلِّ حَالاتِی مَحْفُوظاً مَکْلُوءاً مَسْتُوراً مَمْنُوعاً مُعَاذاً مُجَاراً]

خدایا! پس به احسانت بى‏نیازم کن، و به بزرگیت مرتبه بلندم ده و به توانگریت، دستم را گشاده ساز، و به آنچه که نزد توست بى‏نیازم فرما.

خدایا! بر محمّد و آلش درود فرست، و مرا از حسد رهایى ده، و از گناهانم بازم دار، و از حرام‏ها پرهیز ده، و بر معاصى دلیرم مگردان، و میل و رغبتم را متوجه خود فرما، و خشنودیم را در آنچه از جانب تو به من مى‏رسد قرار ده، و مرا در آنچه روزیم کرده‏اى، و از روى بزرگوارى به من بخشیده‏اى، و احسان فرموده‏اى برکت ده، و مرا در تمام حالاتم، محفوظ، حراست شده، پوشیده، دست نایافتنى، پناه داده و امان یافته قرار ده.

مسئله دستگیرى خداوند از عبدى که به حق رو کرده و کفایت پروردگار از امور بنده، و همچنین صفت ناپسند حسد، و برنامه محرّمات و جرأت بر معاصى و مسئله حفظ آبرو و امنیّت، مسائلى است که امام سجّاد علیه السلام در این فراز از دعا بیان مى‏کند.

پی نوشت ها:
______________________________

(۱)- بحار الأنوار: ۶۶/ ۳۷۳، باب ۳۷، حدیث ۱۹؛ معانى الاخبار: ۲۶۱، حدیث ۱٫

(۲)- بحار الأنوار: ۶۸/ ۸۶، باب ۶۲، حدیث ۳۵؛ علل الشرایع: ۲/ ۴۹۸، باب ۲۵۳، حدیث ۱٫

(۳)- بحار الأنوار: ۷۸/ ۲۰۹، باب ۲، ذیل حدیث ۲۵؛ الدّعوات: ۱۷۲، حدیث ۴۸۴٫

(۴)- مزّمّل (۷۳): ۱۰- ۱۱

(۵)- فصّلت (۴۱): ۳۴- ۳۵٫

(۶)- حجر (۱۵): ۹۷- ۹۹٫

(۷)- انعام (۶): ۳۳- ۳۴٫

(۸)- ق (۵۰): ۳۹٫

(۹)- سجده (۳۲): ۲۴٫

(۱۰)- بحار الأنوار: ۶۸/ ۶۰، باب ۶۲، حدیث ۱؛ الکافى: ۲/ ۸۸، حدیث ۳٫

منبع:اکاایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *