هماهنگی والدین در تربیت کودک

هماهنگی والدین در تربیت کودک

یکی از مهم ترین مسایل مربوط به تربیت کودک , هماهنگی پدر و مادر است. تربیت, مانند پرنده ای است که برای پرواز به دو بال نیاز دارد. اختلاف والدین در تربیت فرزند (استفاده از تنبیه بدنی, سختگیری, حضور در اردوها, محافل مذهبی و…) کودک را دچار تعارض می کند.

در صورت اختلاف مبنایی در تربیت فرزند خود با گفت و گو و تبادل اندیشه, به مبنا و شیوه ای واحد برسید. توجه داشته باشید که این گفت و گو در حضور کودک انجام نگیرد. در مواردی که نمی توانید به توافق برسید نظر مشاوری آگاه, متدین و دلسوز می تواند راهگشا باشد.

عدم هماهنگی والدین موجب تعارض درونی کودک خواهد شد مثلا اگر پدر تصمیم می گیرد از شیوه قهر کردن استفاده کند, اما مادر با وی هماهنگ نباشد و همزمان با قهر پدر به فرزند محبت کند یا بالعکس, طبیعی است توبیخ بی اثر باشد.

هماهنگی بین مدرسه و خانه نیز در تربیت لازم است, اگرچه آثار منفی عدم این هماهنگی همچون عدم هماهنگی والدین نیست, زیرا رابطه روحی و عاطفی کودک با معلم چونان رابطه عاطفی با والدین نیست.
اثر منفی هماهنگی با مدرسه این است که تربیت والدین در خانه را بی اثر می کند.
شرکت والدین در جلسات انجمن اولیا و مربیان و ارتباط های حضوری و تلفنی با اولیا مدرسه بهترین راه ایجاد هماهنگی بین خانه و مدرسه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *