چراغ راه / شوهرداری

چراغ راه : شوهرداری

سبک زندگی قصد دارد از این پس احادیث اهل بیت علیهم السلام را در قالب بخشی با عنوان چراغ راه منتشر نماید. این بخش شامل احادیثی با موضوعات اجتماعی،خانواده،تربیت فرزند و … می باشد.

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
اِنَّ مِن خَیرِ نِسَائَکُم اَلمُتَبَرَّجَهَ مِن زَوجِها الحصَانَ عَن غَیرِه ؛
بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.
بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
مَن صَبَرَتْ عَلى سُوءِ خُلُقِ زَوجِها أعطاها مِثلَ (ثَوابِ) آسِیَهَ بنتِ مُزاحِم؛
هـر زنى در بـرابر بـد اخلاقى شـوهـرش شکیبایى ورزد ، خداوند همانند (ثواب) آسیه (همسر فرعون) به او عطا کند .
بحار الأنوار: ۱۰۳ / ۲۴۷ / ۳۰

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
سَألَتْ اُمُّ سَلَمَهَ رسولَ اللّه صلى الله علیه و آله و سلّم عن فَضلِ النساءِ فی خِدمَهِ أزواجِهِنَّ ، فقال: أیُّما امرَأهٍ رَفَعَتْ مِن بَیتِ زَوجِها شیئا مِن مَوضِعٍ إلى مَوضِعٍ تُرِیدُ بهِ صَلاحا إلاَّ نَظَرَ اللّه إلَیها ، ومَن نَظَرَ اللّه إلَیهِ لَم یُعَذِّبْهُ .
اُمّ سلمه از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلّم درباره فضیلت خدمت کردن زنان به شوهرانشان پرسید، آن حضرت فرمودند: هر زنى که در خانه شوهر خود به قصد مرتب کردن آن ، چیزى را جابه جا کند خداوند به او نظر افکند و هر که خداوند به او نظر کند عذابش نکند .
بحار الأنوار: ۱۰۳ / ۲۵۱ / ۴۹

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
أیُّما امرَأهٍ خَدَمَتْ زَوجَها سَبعَهَ أیّامٍ ، غَلَّقَ اللّه ُ عَنها سَبعهَ أبوابِ النارِ وفَتَحَ لَها ثمانِیَهَ أبوابِ الجَنّهِ تَدخُلُ مِن أینَما شاءَتْ . وقالَ علیه السلام: ما مِنِ امرَأهٍ تَسقِی زَوجَها شَربَهَ ماءٍ إلاّ کانَ خَیرا لَها مِن سَنهٍ صِیامِ نَهارِها وقِیامِ لَیلِها .
هر زنى که هفت روز شوهرش را خدمت کند ، خداوند هفت در دوزخ را به روى او ببندد و هشت در بهشت را به رویش بگشاید ، تا از هر در که خواهد وارد شود .
إرشاد القلوب: ۱۷۵ ، منتخب میزان الحکمه: ۲۵۴

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
ویلٌ لاِمرَأهٍ أغضَبَتْ زَوجَها ، وطُوبى لاِمرَأهٍ رَضِیَ عنها زَوجُها .
واى بر زنى که شوهرش را ناراحت کند و خوشا به حال زنى که شوهرش از او راضى باشد .
بحار الأنوار: ۱۰۳ / ۲۴۶ / ۲۴

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
ثَمانیهٌ لا تُقبَلُ مِنهُمُ الصَّلاهُ: العَبدُ الآبِقُ حتّى یَرجِعَ إلى مَولاهُ ، والناشِزُ وزَوجُها علَیها ساخِطٌ ، ومانِعُ الزَّکاهِ ، وتارِکُ الوُضوءِ ، والجاریَهُ المُدرِکَهُ تُصَلِّی بغَیرِ خِمارٍ ، وإمامُ قَومٍ یُصَلِّی بهِم وهُم لَهُ کارِهُونَ ، والسَّکرانُ ، والزَّبِینُ ؛ وهُو الذی یُدافِعُ البَولَ والغائطَ .
هشت نفرند که نمازشان پذیرفته نمى شود: بنده فرارى ، تا زمانى که به سوى مولایش برگردد . زن نافرمان ، که شوهرش از او ناراضى است . کسى که زکات نمى دهد . کسى که وضو نمى گیرد . دختر بالغى که بدون روسرى نماز بخواند . پیشواى قومى که با آنان نماز بخواند در حالى که از او ناراضى هستند . آدم مست و زَبین ، یعنى کسى که بول و غائط خود را به زور نگه داشته است .
مکارم الأخلاق: ۲ / ۳۲۴ / ۲۶۵۶ ، منتخب میزان الحکمه: ۳۲۶

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ کتَبَ عَلَی الرِّجالِ الْجِهادَ وَ عَلَی النِّساءِ الْجِهادَ فَجِهادُ الرَّجُلِ أنْ یَبْذُلَ مالَهُ وَ دَمَهُ حَتّی یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللهِ وَ جِهادُ الْمَرْأهُ أنْ تَصْبِرَ عَلی ماتَری مِنْ أذی زَوْجِها وَ غِیرَتِهِ.
خداوند متعال برای مردان جهاد را مقرّر داشت و برای زنان نیز جهاد را منظور داشت و جهاد مردان آن است که مال و جان خویش را در راه خدا ایثارکنند. ولی جهاد زنان آنست که بر اذیت های شوهر و غیرت ورزیهای او صبر کنند.
وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۵۷

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
أیما امرأه خدمت زوجها سبعه أیام أغلق الله عنها سبعه أبواب النار وفتح لها ثمانیه أبواب الجنه تدخل من أیها شاءت. وقال علیه السلام : ما من امرأه تسقی زوجها شربه من ماء … .
هر زنی که هفت روز شوهرش را خدمت کند، خداوند هفت در دوزخ را به روی او ببندد و هشت در بهشت را به رویش بگشاید، تا از هر در که خواهد وارد شود و فرمودند: هیچ زنی نیست که جرعه ای آب به شوهرش بنوشاند مگر آن که این عمل او برایش بهتر از یک سال باشد که روزهایش را روزه بگیرد و شبهایش را به عبادت سپری کند.
وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۲۳

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
ملعونه ملعونه امرأه تؤذی زوجها وتغمه، وسعیده سعیده امرأه تکرم زوجها ولا تؤذیه وتطیعه فی جمیع أحواله.
معلون است، ملعون است آن زنی که شوهر خود را بیازارد و غمگین کند و خوشبخت است، خوشبخت است آن زنی که شوهر خود را احترام نهد و آزارش ندهد و در همه حال (غیر از امور حرام) از وی فرمان برد.
بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۳

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
لَو أمَرتُ أحَداً أن یَسجُدَ لأِحَدٍ لأَمَرتُ المَرأهَ أن تَسجُدَ لِزَوجِها.
اگر قرار بود دستور دهم کسی در برابر کسی سجده کند، به زن دستور می دادم تا برای شوهرش سجده کند.
بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۴۶
منبع احادیث: راسخون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *