چراغ راه / مشورت

چراغ راه / مشورت

چراغ راه / مشورت

سبک زندگی قصد دارد از این پس احادیث اهل بیت علیهم السلام را در قالب بخشی با عنوان چراغ راه منتشر نماید. این بخش شامل احادیثی با موضوعات اجتماعی،خانواده،تربیت فرزند و … می باشد.

امام رضا علیه السّلام فرمودند:
مَن لَم تُتابِعِ رأیَکَ فی صَلاحِهِ فلاتَصغَ إلى رأیِهِ وَ انتَظِر بِهِ أن یُصلِحَهُ شَرٌّ ؛
تو نیز از رأى کسى که از نظر مصلحت اندیشانه تو پیروى نکرد ، پیروى نکن ؛ منتظر باش ؛ حادثه اى ناخوشایند او را اصلاح خواهد کرد .
بحار الأنوار ، ج ۷۸ ، ص ۳۵۳

امام على علیه السّلام فرمودند:
أفضَلُ النّاسِ رَأیا مَن لایَستَغنی عَن رَأىِ مُشیرٍ؛
رأى و نظر کسى برتر است که خود را از رأى مشاور بى نیاز نداند.
غررالحکم و دررالکلم ، ح ۳۱۵۲

امام سجاد علیه السّلام فرمودند:
حق المستشیر إن علمت أن له رأیا أشرت علیه، وإن لم تعلم أرشدته إلی من یعلم.
حقّ مشورت کننده این است، که اگر برای راهنمایی او نظری داری، راهنماییش کنی و اگر اطلاعی نداشته باشی او را به کسی که (در آن زمینه) آگاهی دارد، راهنمایی کنی.
الخصال، ص ۵۷۰

امام باقر علیه السّلام فرمودند:
اتبع من یبکیک وهو لک ناصح، ولا تتبع من یضحکک وهو لک غاش.
از کسی که تو را می گریاند، اما خیرخواه توست پیروی کن و از کسی که تو را می خنداند، اما با تو یکرنگ نیست، پیروی مکن.
محاسن، ج ۲، ص ۴۴۰

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
لا تشاور أحمق، و لا تستعن بکذاب، و لا تثق بموده ملول، فإن الکذاب یقرب لک البعید ویبعد لک القریب و الأحمق یجهد لک نفسه ولا یبلغ ما ترید و الملول أوثق ما کنت به خذلک … .
با احمق مشورت مکن و از دروغگو کمک مگیر و به دوستی آدم دل مرده تکیه مکن، زیرا دروغگو دور را نزدیک و نزدیک را دور در نظرت جلوه می دهد و احمق خودش را برای تو خسته می کند اما به آنچه می خواهی نمی رساندت و آدم دل مرده در زمانی که کاملا به او اعتماد داری، تنهایت می گذارد و در اوج ارتباطت با او، از تو می برد.
تحف العقول، ص ۳۱۶

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
لا تکونن أول مشیر و إیاک والرأی الفطیر و تجنب ارتجال الکلام و لا تشر علی مستبد برأیه و لا علی وغد و لا علی متلون و لا علی لجوج و خف الله فی موافقه هوی المستشیر … .
در مشورت نخستین کسی مباش که نظر می دهد و از اظهار رأی خام و ناپخته بپرهیز و از ناسنجیده گویی دوری کن و طرف مشورت آدم خود رأی و سست اندیش و دمدمی مزاج و لجوج قرار مگیر و از خدا بترس و سعی نکن در مشورت مطابق میل و هوس مشورت کننده نظر دهی، زیرا که سعی در جلب رضایت او پستی است.
بحار الأنوار, ج ۷۲, ص ۱۰۴

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
إذا أردت أمرا فلا تشاور فیه أحدا حتی تشاور ربک، قال: قلت له: وکیف اشاور ربی؟ قال: تقول: أستخیر الله مائه مره، ثم تشاور الناس، فإن الله یجری لک الخیره علی لسان من أحب.
هر گاه اراده کاری کردی، پیش از مشورت با پروردگارت با هیچ کس مشورت مکن. راوی می گوید: عرض کردم: چگونه با پروردگارم مشورت کنم؟ فرمودند: صد مرتبه می گویی: از خدا خیر (و راه درست) را می طلبم سپس با مردم مشورت می کنی در این صورت خداوند خیر و صلاح تو را بر زبان هر که دوست داشته باشد، جاری می سازد.
مکارم الأخلاق، ج ۲، ص ۹۸

امام رضا علیه السلام هنگامی که در حضور پدر بزرگوارش سخن به میان آمد فرمودند:
کان عقله لا توازی به العقول و ربما شاور الاسود من سودانه، فقیل له: تشاور مثل هذا؟! فقال: إن الله تبارک وتعالی ربما فتح علی لسانه.
هیچ خردی با خرد آن حضرت (امام کاظم علیه السلام) برابری نمی کرد با این حال گاه با یکی از غلامان سیاه خود مشورت می کرد به ایشان عرض شد: با چنین کسی مشورت می کنی؟ فرمودند: چه بسا که خدا تبارک و تعالی (نظر درست را) بر زبان او جاری کند.
مکارم الأخلاق، ج ۲، ص ۹۹

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
إن المشوره لا تکون إلا بحدودها الأربعه … فأولها أن یکون الذی تشاوره عاقلا، والثانیه أن یکون حرا متدینا، والثالثه أن یکون صدیقا مواخیا … .
مشورت جز با حدود چهارگانه آن تحقق نپذیرد, نخستین حد آن این است که کسی که با او مشورت می کنی خردمند باشد، دوم این که آزاده و متدین باشد، سوم این که دوست و برادروار باشد و چهارم اینکه راز خود را به او بگویی و او به اندازه خودت از آن راز آگاه باشد، اما آن را بپوشاند و به کسی نگوید.
مکارم الأخلاق، ج ۲، ص ۹۸

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
لن یهلک امرؤ عن مشوره.
هیچ انسانی از مشورت کردن نابود نمی شود.
محاسن، ج ۲، ص ۴۳۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *