گم شدن ریش سفیدها پشت طلاق توافقی

گم شدن ریش سفیدها پشت طلاق توافقی

گم شدن ریش سفیدها پشت طلاق توافقی

در لابه لای مشکلات و ناهنجاری های ریز و درشت اجتماعی، معضلی به نام طلاق خود نمایی می کند،سخن از مکروه ترین حلال خداست که در طول سالیان اخیر موجی از آن در میان بخش ها و طیف هایی از گروه ها و افراد اجتماعی تسری پیدا کرده است.

آمارها موید افزایش و رشد طلاق در مناطق متعدد کشور از کلانشهر ها تا شهرستان ها است و حتی این موج نامیمون در روستاها نیز نمود و بروز پیدا کرده است.

کارشناسان و جامعه شناسان ،عوامل و دلایل متعددی را برای افزایش این ناهنجاری اجتماعی متصور هستند اما در این میان برخی سودجویی ها نیز مزید بر علت شده تا شیب طلاق تند تر از گذشته و با روند صعودی خاص به خود همراه شود.

آمارهای ارائه شده از سوی ثبت احوال استان تهران در سال گذشته نشان دهنده ثبت یک طلاق به ازای هر سه ازدواج است،به عبارت دیگر می توان گفت قریب به ۳۳ درصد از ازدواج ها در این استان به طلاق منتهی می شود.

البته این عدد و رقم را نمی توان به تمامی نقاط کشور تعمیم داد و بنابر موقعیت و شرایط اجتماعی،فرهنگی،قومی، طایفه ای،میزان جمعیت،شرایط اقتصادی،اشتغال و…این آمار با شدت و ضعف هایی همراه می شود.

طبق اخبار منتشر شده در رسانه ها،بر مبنای ارزیابی های انجام شده در برخی نقاط کشور با آمار های۶۰ درصدی طلاق مواجه هستیم که عدد بسیار سنگین و تامل برانگیزی به نظر می رسد.

این آش زمانی شورتر می شود که متاسفانه ردپای برخی از دلالان نیز در این پدیده نامیمون مشاهده می شود.

بدون تردید طلاق از دیرباز وجود داشته و این امر به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به معضلات و مشکلات زندگی مشترک زوجین پیش بینی شده  است اما موج کنونی و افزایش تعجب برانگیز طلاق در برخی مناطق کشور نشان دهنده تغییراتی جدی در نگرش و دیدگاه های زوجین نسبت به زندگی،مطالبات،انتظارات و روش و راهکار های مرتفع کردن نارسایی ها و ناملایمات زندگی است.

در این میان دست اندازی و دخالت های تحریک آمیز،پنهانی،معنادار و سودجویانه برخی از دلالان طلاق در روند سازش زوجین از نکات قابل توجهی است که در این گزارش به نحوی جدی تر به آن پرداخته خواهد شد.

ناهنجاری که گویا تشدید آن در افزایش درآمد برخی از آتش بیاران معرکه بی تاثیر نبوده است و متاسفانه عده ای با سوء استفاده از اختلافات میان زوجین برای پرکردن جیب خود بهره جویی می کنند.

سال گذشته،عباس پوریانی،رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تهران از مردم در خواست کرد که در صورت شناسایی چنین افرادی،مشخصات فرد یا گروه هایی با اوصاف ذکر شده فوق را به مسئولان ذیربط در دادگستری ارائه کنند.

البته آنچنان که پوریانی عنوان داشته است،حفاظت اطلاعات دادگستری استان تهران نیز در زمینه مقابله با چنین ناهنجاری از آمادگی مطلوبی برخوردار است و برخورد قاطعانه و جدی را در خصوص چنین دلالانی مد نظر قرار داده است.

چندی پیش محمد رضا علیزاده ثابت،وکیل دادگستری و استاد دانشگاه در گفتگویی با رسانه ها،در خصوص برخی دلالی ها در دادخواست های طلاق عنوان کرد:این امر تنها در خصوص طلاق مصداق ندارد بلکه در دیگر عرصه ها نیز بعضا برخی تحرکات اینچنینی از سوی دلالان مشاهده می شود.

به اعتقاد وی در تمامی پرونده ها و دعاوی حقوقی و کیفری،حضور چنین افرادی(دلالان)مشاهده و احساس می شود.به هر ترتیب  طلاقهای توافقی زیر پوست شهرها ریشه میدوانند و هیچ مرجعی در این باره پاسخگو نیست. اصلا گویا این روزها طلاق توافقی برای برخی کلاس دارد!

عوامل افزایش طلاق توافقی

امروزه زندگی اجتماعی همه اتفاقاتش نسبت به گذشته متفاوت و گاه عجیب و غریب است؛ تولد، بزرگ شدن، تحصیل، ازدواج و طلاق به کلی با قدیم ها فرق دارد. تا چند سال پیش طلاق پدیده ای مذموم به شمار می رفت و افراد در شرایط بسیار سخت به آن فکر می کردند یا گاه آنقدر در پیچ و خم مراحل قانونی دادگاه ها سردرگم می شدند که از طلاق گرفتن منصرف می شدند.

اما اکنون با گسترش نوعی از طلاق، دیگر نیاز نیست کفش آهنین برای جداشدن از هم بپوشند. آنها می توانند با گذشتن از حقوق خود از قبیل؛ مهریه، حضانت و ملاقات فرزند، جهیزیه، نفقه و ۶ به راحتی به دادگاه مراجعه کنند و پس از مدت کوتاهی به صورت توافقی از هم جدا شوند.

طلاق توافقی یکی از بحران های تازه خانواده های ایرانی و از آسیب های اجتماعی رو به گسترش است. در حالی که در گذشته حساسیت های زیادی نسبت به طلاق وجود داشت که باعث می شد حکم طلاق صادر نشود اما امروز به راحتی حکم طلاق توافقی صادر می شود. به همین دلیل شاهد افزایش طلاق های توافقی هستیم. در طلاق توافقی زن و مرد توافق می کنند از یکدیگر جدا شوند و این توافق در حکم دادگاه ثبت می شود و از نظر قانونی ضمانت اجرایی پیدا می کند.

چندی پیش در رسانه ها آمده بود که روزانه ۵۰۰ زوج در کشور به صورت توافقی از یکدیگر طلاق می گیرند و ۸۰ درصد متقاضیان طلاق، زن هستند؛ بنابراین گزارش از هر چهار ازدواج در ایران یک مورد به طلاق منجر می شود به عبارتی در هر سه دقیقه و ۴۵ ثانیه دو نفر از یکدیگر جدا می شوند. تغییر شیوه های همسریابی در سال های اخیر، توقعات و خواسته های زوجین وتفاوت دیدگاه های آنها، نداشتن شناخت کافی و مناسب از اوضاع و احوال فرهنگی و شخصیتی یکدیگر از مهم ترین علل طلاق توافقی از سوی زوجین است.

با نگاهی گذرا به ارقام موجود درباره طلاق توافقی می توان دریافت نهاد خانواده به ویژه در میان جوانان از قداست پیشین برخوردار نیست. بر خلاف معیارهای گذشته در فرهنگ ایرانی که زندگی زیر یک سقف تحت هر شرایطی را تجویز می کرد، بسیاری از کسانی که در گیرودار مسائل و اختلافات زندگی مشترک قادر به ادامه زندگی نیستند با استفاده از شیوه طلاق توافقی به فسخ این قرارداد اقدام می کنند، به نظر می آید قداست زندگی مشترک و کراهت طلاق در میان جوانان رنگ باخته است.

بسیاری از طلاق ها ریشه در اختلالات شخصیتی دارد که می توان با درمان آن را حل کرد. به عنوان مثال ناسازگاری نوعی اختلال رفتاری است که می تواند دوام زندگی را به مخاطره بیندازد. دیگر زوجین مثل گذشته صبر ندارند و حاضر به توافق نیستند لذا فکر می کنند با طلاق توافقی از خیلی از مشکلات رها می شوند غافل از اینکه این تازه آغاز بسیاری از مشکلات جدید در زندگی است. طلاق های توافقی زیر پوست شهر ها ریشه می دواند و هیچ مرجعی در این باره پاسخگو نیست. نه تنها پای پیشگیری می لنگد، بلکه حتی آمار دقیقی نیز از تعداد این طلاق ها ی توافقی در دست نیست تا بتوان برای بررسی عوامل و ارائه راهکار درباره اش اقدام کرد. چقدر زود خاطرات خوش فراموش می شود و به راحتی کانون گرم یک خانواده بر اثر طلاق توافقی از هم می پاشد!

طلاق هم بالای شهر و پایین شهر دارد
یکی از قضات دادگاه خانواده می گوید: «علت طلاق های توافقی در دادگاه معلوم نمی شود. چون بسیاری از دلایل را باید اثبات کرد و آن ها مدرکی برای اثباتش ندارند. زوجین ترجیح می دهند خود را اسیر کشمکش و دعوا نکنند.» این قاضی که تمایلی به ذکر نامش ندارد درباره علت افزایش طلاق های توافقی می گوید: «دلیل طلاق ها در هر منطقه از شهر و در استان های مختلف، متفاوت است. مثلا در همین تهران اگر علت ها در منطقه ۶ بررسی شود با علت طلاق در منطقه ۲ فرق می کند. اما به نظر می رسد اعتیاد، فقر، بیکاری، سوءمعاشرت و در بسیاری مواقع ارتباط مرد با زن دیگری از عوامل طلاق ها هستند. البته زنان هم این وسط بی تقصیر نیستند.» اودرباره آمار طلاق های توافقی می گوید: «در اینکه مراجعه برای طلاق توافقی آن هم در بین زوج هایی که در پنج سال اول زندگی هستند بسیار زیاد است هیچ شکی نیست. اما در دادگاه نمی توان این آمار را مشخص کرد. این را هم در نظر بگیرید افراد می آیند همه این چرخه را طی می کنند و گواهی عدم سازش می گیرند اما ممکن است پشیمان شوند و برای طلاق به محضر نروند. بنابراین آمار صحیح آماری است که سازمان ثبت احوال اعلام می کند.»

گم شدن ریش سفیدها پشت طلاق توافقی

نمی دانم این روزها تعداد ریش سفید ها کم شده یا تعداد طلاق توافقی بیشتر شده است. قدیم ترها به محض اینکه آواز اختلاف خانواده ای شنیده می شد، با پادرمیانی ریش سفیدی علاوه بر اینکه مسئله حل می شد، همان خانواده سالهای سال در کنار هم زندگی می کردند.

این روزها تنها ازدواج نیست که طبق رسوم و سنت انجام نمی شود. طلاق ها هم دور از دعوا و قشون کشی خانوادگی و متعهد شدن ریش سفیدان انجام می شود . این امر دیگر به یک اتفاق آرام و ساده تبدیل شده آن هم از نوع توافقی !….
طلاق توافقی  یکی از بحران هایی است که در خانواده های ایرانی رو به افزایش است . در حالی که در گذشته برای موضوع طلاق ، حساسیت بالایی وجود داشت تا این حکم به راحتی صادر نشود اما امروز به سرعت می توان به یک زندگی چندین ساله پایان داد.

بسیاری از کارشناسان و جامعه شناسان با توجه به افزایش آمار طلاق به خصوص توافقی معتقدند که این نوع طلاق به بنیان خانواده لطمه می زند و باید به زوجین فرصت بیشتری داد تا از اتفاق های عجولانه جلوگیری شود .


منابع: افکار خبر/ باشگاه خبرنگاران/ تابناک / تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *